Novinky ze světa KOI
Facebook

Návod na montáž neviditelného obrubníku krok za krokem

   Montáž neviditelných obrubníků je snadná, rychlá, čistá a levná. Ten, kdo zná výrazy: rýč, motyka, kleště a kladívko, zvládne instalaci obrubníku bez problémů sám!

   K terénu se obrubníky připevňují pomocí plastových či kovových hřebů. Volba hřebů závisí na terénu (měkčí terén = plastové hřeby, silně kamenitý terén = ocelové hřeby). Na jeden metr je potřeba cca tří hřebů. Napojování obrubníků je díky připravenému zámkovému systému nenáročné a po spojení vzniká kompaktní pás bez mezer. Konstrukce obrubníku je navržena tak, aby po instalaci nijak nenarušoval ráz zahrady. Obrubník se instaluje do výšky povrchu terénu. Umožňuje tak téměř neviditelně oddělit jakékoli povrchy. Obrubník stačí jednoduše na rubové straně nastřihnout a stane se ohebným a lehce tvarovatelným. To umožňuje, podle představ a požadavků, velice snadno formovat vnitřní i vnější oblouky a zatáčky.

Popíšeme si montáž neviditelného obrubníku krok za krokem:

 

1. Připravíme si potřebný materiál - obrubníky a kotvící hřeby a nářadí - rýč, motyku, kleště (nebo větší nůžky), kladívko.

 

  2. Pokud budeme vytvářet oblouky, obrubníky na rubové straně nastříháme, vždy ve středu každého pole. Tím je umožněno snadné a pravidelné tvarování obrubníků do „vnějších“ i „vnitřních“ oblouků.

 

 

3. Spojování obrubníků se provádí pomocí připravených zámků. Obrubníky po spojení vytvářejí kompaktní pás bez mezer.

 

  4. Požadovaný tvar si vytyčíme pomocí obrubníků, které lehce přichytíme pomocí kotvících hřebů. Můžeme si vyzkoušet i několik tvarů a vybrat ten, který se nám líbí nejvíce. Pro účely vytyčení uložíme obrubníky „opačně“ (tedy tak, abychom je mohli snadno obrývat).

 

 
5. Rýčem opatrně obryjeme celou délku obrubníků minimálně do patřičné hloubky (tj. 45 nebo 60 mm podle typu obrubníků). Terén odstraníme v šířce asi 10 cm a drny uložíme pro pozdější použití.  

6. Podklad pečlivě srovnáme pro uložení obrubníků v patřičné výšce (tak aby horní hrana obrubníků byla po uložení ve výšce terénu).

 

 

 
7. Obrubníky, které dosud vytyčovaly tvar, uvolníme a opatrně přemístíme do odkopané části terénu tak, aby rovná strana neviditelného obrubníku byla ve směru k výplni chodníku (např. dlažby nebo štěrku) nebo záhonku. Zvýšenou pozornost přitom věnujeme především oblasti zámků, ve kterých může neopatrnou manipulací dojít k nevratnému poškození odlomením.  

8. Uložené obrubníky zakotvíme do terénu pomocí plastových (měkký terén) případně ocelových (velmi tvrdý, kamenitý terén) hřebů. Hřeby rozmisťujeme podle potřeby, zpravidla stačí 3 kusy na 1 metr délky.

 

 

 

 
9. Uložené obrubníky zasypeme z vnější strany potřebným materiálem, v případě travnatého pozemku uložíme zpět drny, přišlápneme je a po skončení práce prolejeme řádně vodou.  

10. Upravený prostor je ihned plně technicky a esteticky funkční.

 

 

video Jak tvarovat video Spojování

   V případě, že instalujeme chodník z dlažby, doporučujeme provést instalaci obrubníků nejdříve z jedné strany chodníku a po uložení dlažby teprve ohraničit obrubníky z druhé strany.

 

Objednávejte ZDE

Nahoru
Členové Asociace Shinkokai