PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NOVINEK
Tyto, a další otázky na symptomy nemocí chovaných KOI s vámi ochotně a odborně probereme. Pro vyřešení nemocí u chovaných KOI prosíme o sdělení základních informací - účel jezírka, popis filtrace, velikost rybí osádky, druh krmiva a hlavně aktuální hodnoty chemických vlastností vody (°C, pH, kH, NO2, NO3, NH3/NH4). Toto vše je nezbytné vědět pro posouzení a diagnostiku nemoci vámi chovaných KOI. V případě, že si nevíte rady, jak a kde informace získat, obraťte se na nás o pomoc, rádi vám odborně poradíme.
Jarní virémie kaprů (SVC) je akutní až chronické virové onemocnění. Způsobuje ho virus Rhabdovirus carpio. Zdrojem nákazy jsou již nemocné ryby, jejich pohlavní produkty, výkaly a zamořená voda. Infekce do těla proniká přes žábry. Z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují vznik choroby, lze jmenovat teplotu od 10 do 20 °C, špatnou kondici ryb, věk dva až tři roky a hladovění.
Příznaky: apatie, ztráta reflexů, poruchy plavání a nenormální poloha těla. Při pitvě uhynulých kusů v akutním stádiu lze nalézt zvětšenou dutinu tělní, výhřez řiti, exoftalmus, hemoragie v kůži, žábrách, svalovině, v orgánech tělní dutiny, anémie žaber, zježení šupin, zánět pobřišnice a střeva. Ve střevě se často nachází šedobílá mukózní hmota. Pro chronické stádium jsou typická mramorovitá játra, meziorgánové srůsty, cysty s hnisavým výpotkem, deformace plynového měchýře a kostry.
Účinná léčba jarní virémie prakticky neexistuje. Léčit se dají antibiotiky pouze sekundární bakteriální infekce. Napadené ryby v tomto stdiu již prakticky nelze zachránit, doporučila bych je šetrným způsobem uspat, aby se netrápily. Pro zabránění šíření infekce i na ostatní ryby dezinfikujte vodu pomocí přípravku Anarex Bio, můžete zkusit aplikovat léčivý přípravek Cyprinopur případně zkusit zbylé ryby přeléčit pomocí Bacto Tabs.
Prevence je u jarní virémie nejdůležitějším krokem. Spočívá ve vytváření optimálního životního prostředí pro KOI, řádná příprava na zimu, na jaře je dobré je prokrmit kvalitním krmením vhodným pro nízké teploty vody. Krmení Fujizakura obsahuje samo o sobě přírodní antibiotika a pro Vaší situaci je ideální volbou (nabízíme i rozvážené 1 kg balení). Oslabenou imunitu po zimě podpořit aplikací vitamínových dopňků, propolisu, probiotik a dalších preparátů posilujících imunitní systém KOI. Veškeré doporučené přípravky koupíte zde. Pravidelné měření parametrů vody by mělo být samozřejmostí a v případě zjištění nevyhovujícíh parametrů vody účinit vhodná opatření.
Alena Provazníková za Aquatica tým
Přeji dobrý den.
K Vašemu dotazu:
- Parametry vody OK– jen pokud máte kH 3 – voda bez živin - doporučuji přidat trochu minerálních směsí do vody – bude se lépe udržovat hodnota pH a hlavně podpoříte a vybarvíte Vaše KOI. Pro chov ryb a KOI je sůl velmi dobrá a doporučená dávka je 1kg /1000l vody.
- Chování KOI– teplota vody pro KOI nikdy nesmí klesnout pod 5°C, poté na to ryby začnou reagovat popsaným způsobem, polehávají,… – na vině většinou bývá použití nesprávného zazimovacího systému – osobně nedoporučuji vzduchovací a čerpadlový systém, protože ženou ledový vzduch do vody a silně ji ochlazují… Osobně doporučuji vždy systém s topítky, které zabezpečí bezproblémové zazimování – tiché a 100% účinné.
- Přezimování KOI – dobrá varianta, máte KOI pod kontrolou celý rok, při teplotě 16 °C je stačí 1*denně přikrmit, ideálně lehce stravitelným podzimním/jarním krmivem. Osobně přidávám ještě vitamíny a propolis – podpořím imunitu… Pokud máte nádrž přerybněnou, použíjte probiotika, minimalizují bakteriální onemocnění a zlepšují životní podmínky. A určitě pravidelně kontrolujte kvalitu vody!
Úspěšné přezimování KOI … V případě potřeby jsem k dispozici a připraven na Vaše dotazy…
Petr Koblížek
Dobrý den,
ohledně léčby bakteriálních onemocnění nejde používat nějaké preventivní léčivo. Je potřeba komplexní vyšetření – odebrat a analyzovat vzorky - rozbor krve,… Na základě vyšetření se zvolí vhodná léčba – vhodné antibiotikum, které se aplikuje injekčně. Preventivně lze použít snad jen Sera KOI Bactotabs v kombinaci se SERA Cyprinopur.
… V tomto případě onemocnění doporučuji osobní návštěvu, odebrání vzorků a následnou analýzu …
Problém je, že je zima, KOI jsou velmi osláblí – ideální stav by byl jej ohřát nad 24 °C a poté léčit… Rozhodně aplikujte Anarex , aby se onemocnění nepřeneslo na další KOI. Jakmile začnou KOI jíst, přidávejte hodně vitamínů C a Propolis či Shiitake – jsou to přírodní antibiotika… (uvedené doplňky naleznete zde ) - zvýšíte imunitu ostatních KOI a omezíte přenos nemocí na další KOI…
V případě potřeby jsem k dispozici a připraven na Vaše dotazy… Petr Koblížek
Přeji dobrý den pane Jaroslave … ,
omlouvám se za pozdní odpověď. K Vašemu dotazu – Pijavice – prosím, dají se nějak popsat či lépe nafotit, abychom věděli s jakým rodem máme tu čest?
Obecně, při léčbě parazitů máte dvě možnosti léčby:
1. Fluidní léčiva - Léčivo rozmícháte případně nalijete přímo do vody, vypnete UV a necháte působit cca 4-6 dní.
2. Orální léčba - Léčivo se aplikuje přímo na krmivo a podává se v krmných dávkách. Výhodou je, že tento způsob nezabije biologickou filtraci.
Prosím o foto a výběr léčby, obratem Vám zašleme vhodné léčivo pro Vaše 18 000l jezírko … V případě potřeby jsem k dispozici a připraven na Vaše dotazy…
Pěkný den…
Petr Koblížek
Dobrý den,
podle Vašeho popisu se skutečně jedná o infekční jarní vodnatelnost neboli jarní virémii. Toto virové onemocnění napadá vnitřní orgány KOI. Navenek se onemocnění projevuje zvětšením břišní dutiny, které je doprovázené Vámi popisovaným naježením šupin. Ve chvíli, kdy se objeví tyto příznaky, je již pozdě na léčbu. Doporučujeme Vám nemocného KOI z jezírka co nejdříve vylovit a utratit.
Dále je potřeba provést desinfekci jezírka, aby nedošlo k dalšímu šíření nemoci. K tomuto účelu se nám nejvíce osvědčil přípravek Anarex Bio.
Co se týká Vámi naměřených hodnot vody, máte vyšší hodnotu pH, doporučujeme její snížení o jeden stupeň pomocí přípravku na snížení pH. Problém pH však s onemocněním Vašeho KOI nijak nesouvisí.
Pro boj s jarní virémií je důležitá především prevence. Hodně záleží na přípravě KOI na zimu. Pokud jsou KOI dobře připraveni, zpravidla zimu přečkají bez problémů. Své KOI dobře připravíte na zimu kvalitním krmením a pravidelným používáním vitamínových doplňků krmení (doporučujeme Vitamin od Fiapu - má vysoký obsah vitamínu C, Propolis a Shiitake - přípravky na podporu imunity na přírodní bázi).
Tyto přípravky je dobré použít také na jaře, aby se KOI oslabení po zimě dostali rychle do optimální kondice. Na jaře můžete podpořit imunitu svých KOI také krmením Fujizakura, v kterém jsou přímo obsaženy látky na podporu imunity a funguje velmi dobře jako prevence dalších onemocnění.
Pokud byste měl jakékoliv další otázky, neváhejte nás kontaktovat.
S pozdravem za Aquatica tým Pavel Drábek
Dobrý den,
ohledně dovozu krmiv a jiných produktů z Japonska je to horší, díky tomu, že Japonsko není v EU, jsou vyžadovány hrozné byrokracie a tak jdeme cestou nejmenšího odporu. Ohledně medifikovaných krmiv, jde hlavně o to, že mají hrozně krátkou dobu expirace a při kontejnerovém dovozu hrozí, že se vše nestihne prodat. Osobně je mým dlouholetým favoritem v krmivech Saki Hikari a to jsem toho už hodně vyzkoušel. Z krmiv podporující imunitní systém používáme zejména Fujizakuru, … Co mohu směle doporučit je používání přírodních aditiv ve sprejích čí prášku jako je Propolis, Shitake,… - stačí jednoduše nastříkat na krmnou dávku a máte čerstvé a medifikované krmivo podporující imunitní systém ( vit C, Aloe Vera,) , proti baktérii ( Propolis, , Shitake,..) či odparazitovací dávku ( česnekový sprej,..) – jednotlivé aditiva můžete v průběhu týdne střídat … A nesmím zapomenout na Anarex – vyzkoušejte nemá chybu… Tyto zmiňované produkty jsou velmi účinné a populární a jistě napomohou zdravému a dlouhému životu Vašich KOI miláčků. Průmyslová léčiva nekrmíme preventivně, ale požíváme je pouze po přesné diagnóze, abychom se vyhnuli a předešli tak možnosti vzniku rezistence zejména u bakteriálních onemocnění… Navíc v případě použití průmyslových léčiv zůstávají nerozkladné zbytky ve vodě a musí se aplikovat aktivní uhlí, které dokáže škodlivé látky z vody odfiltrovat. Čemuž se při použití aditiv vyhnete, protože jsou na přírodní bázi a lehce stravitelná.
V případě jakýchkoliv problémů nás prosím kontaktujte, rádi Vám poradíme.
Petr Koblížek
Dobrý den,
pokud nastane nějaký problém s KOI či jinými okrasnými rybkami v jezírku, je vždy potřeba v první řadě zkontrolovat kvalitu vody – tzn. změřit chemické vlastnosti vody. Zkontrolujte si prosím zejména hodnoty dusíkatých látek (amoniak, dusitany NO2 a dusičnany NO3) a pH. Z těchto hodnot bude hned patrné, zda je problém ve vodě či zda hledat příčinu v nákaze KOI. Toto lze jednoduše učinit pomocí např. multitestů či pomocí jednotlivých testů (především dusíkaté látky - NH4/NH3, NO2, NO3, pH, celková a uhličitanová tvrdost vody, obsah kyslíku).
Bohužel optická čistota vody je zavádějící, neboť i v průzračně čisté vodě Vám ryba nepřežije ani hodinu, pokud v ní bude amoniak… Bohužel chemické vlastnosti nijak neodhadnete, musí se prostě měřit a dlouhodobě sledovat… Proto nejprve zkontrolujte chemické vlastnosti, klidně mi zašlete výsledky měření, poradím Vám dále…
S parazity Vás zatím nebudu zatěžovat, myslím, že problém bude ve vodě… S výsledky testů mi prosím napište jakým stylem filtrujete vodu (velikost jezírka, počet KOI, typ filtrace, čerpadla, UV …) nebo zatelefonujte na naší info linku 608 931 111. Rádi Vám s Vaším problémem poradíme.
S pozdravem Petr Koblížek
Dobrý den,
pokud jsou KOI v dobré kondici a v pohodě, tak ochotně chodí k hladině, především pak pro krmivo. Podle Vašeho popisu chování KOI je jednoznačné, že Vaši KOI jsou ve stresu. Příčin stresu může být hned několik:
1) Voda ve Vašem jezírku může mít pro KOI nevyhovující kvalitu. Je potřeba zjistit základní parametry vody (pH, tvrdost, obsah dusíkatých látek). Ty lze velmi snadno zjistit například s pomocí multitestů. Až pokud se ukáže, že některý z parametrů vody je nevyhovující, můžeme navrhnout potřebnou nápravu. Pokud nám zašlete naměřené hodnoty parametrů vody, rádi Vám pomůžeme s jejich vyhodnocením.
2) Z Vašeho popisu není patrné, zda máte v jezírku pouze nově koupené dva KOI a jednoho karase, nebo je v jezírku ryb víc. KOI je hejnová ryba a lépe se cítí v početnějším hejnu. Pokud tedy máte v jezírku pouze dva KOI, může být problém v malém počtu KOI.
3) Záleží také na podmínkách, ve kterých byli KOI odchováváni, než jste je koupil. Především na kvalitě vody, velikosti nádrže a počtu ryb v nádrži. Pokud například byli KOI v neveliké nádrži s velkým množstvím KOI, může být stres vyvolán výraznou změnou prostředí při přesunu do Vašeho jezírka. Pokud byli KOI chování ve venkovní nádrži se zelenou nebo zakalenou vodou a nebyli zvyklí na lidskou přítomnost, může pro ně být přechod do jezírka s křišťálově čistou vodou také velmi stresující.
Přejeme Vám rychlé vyřešení problému. Pokud budete mít další dotazy, neváhejte nás kontaktovat.
Za Aquatica tým s pozdravem
Pavel Drábek
Dobrý den pane Veselíku,
Jako první prosím proveďte rozbor vody, které dále provádějte pravidelně v min. 14-denních intervalech. Kontrolujte především hodnotu pH, tvrdost vody a dusíkaté látky. Včasným zjištěním problému předejdete zdravotním komplikacím Vašich KOI. Pro zjišťování těchto hodnot jsou vynikající například multitesty ( levné, rychlé a jednoduché použití ), pokud si nebudete vědět rady, napište nám naměřené hodnoty - poradíme jak dál... Případné informace jak pečovat o vodu v zahradním jezírku najdete v tomto článku.
Jinak příčin oslepnutí Vašeho KOI může být v tomto případě hned několik. Může se jednat o bakteriální infekci, začínající zaplísnění či napadení parazitem. V jarním období je jsou ryby na podobná onemocnění více náchylné.
Poškození oční rohovky může způsobit i dvojmocné železo, pokud je hodnota pH vody menší než 7. Ztráta zraku je v tomto případě nevratná změna. Oslepnutí pro rybu neznamená úplnou ztrátu orientace, pouze její zhoršení. Zrak je pouze jedním ze smyslů sloužících k orientaci ryb.
Aby nedošlo k rozšíření problému na další KOI je možné použít léčebný přípravek Sera Pond Omnipur. Doporučujeme přidávat vitamíny a minerální doplňky do krmiva, zejména v jarních či podzimních měsících, čímž výrazně podpoříte imunitní systém Vašich KOI. Pro lepší kondici Vašich KOI je také dobré zpestřit celoroční stravu pomocí přírodního doplňkového krmiva, případně střídáním více druhů lehce stravitelnných krmiv pro KOI.
... za Aquatica tým s pozdravem
Pavel Drábek